BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ
Starostwa Powiatowego w Ożarowie Mazowieckim

Nawigacja

Treść strony

Położenie Powiatu Warszawskiego Zachodniego

Powiat Warszawski Zachodni powstał w 1999 roku. Dzięki swemu położeniu jest jednym z bardziej interesujących regionów w Polsce. Usytuowanie w centralnej części Województwa Mazowieckiego, za zachodnimi granicami Warszawy sprawia, że ma on doskonałe warunki dla rozwoju gospodarki. Zaś bliskość dużego kompleksu leśnego jakim jest Puszcza Kampinoska decyduje o atrakcyjności terenu jako miejsca sobotnio-niedzielnego wypoczynku licznych turystów z Warszawy i okolic.

Powiat zajmuje obszar 533 km2, zamieszkiwany jest przez ponad 100 tysięcy osób. Tworzą go trzy gminy miejsko-wiejskie: Łomianki, Błonie i Ożarów Mazowiecki oraz cztery gminy wiejskie: Izabelin, Kampinos, Leszno i Stare Babice. Przez teren powiatu przebiegają dwie ważne arterie komunikacyjne: droga krajowa nr 2 (E-30) Warszawa - Poznań, biegnąca dalej w kierunku Berlina i droga nr 7 (E-77) Gdańsk - Warszawa - Kraków, a także magistrala kolejowa: Moskwa - Berlin.

Południowa część powiatu charakteryzuje się urodzajnymi glebami, co sprzyja rozwojowi produkcji ogrodniczej, z tego też względu na terenie powiatu powstał Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy w Broniszach, jeden z największych tego typu rynków w Polsce. Wszystkie atuty gospodarcze, położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Warszawy, dobre połączenia komunikacyjne i bliskość Puszczy Kampinoskiej powodują, że na terenie powiatu mocno rozwija się budownictwo mieszkaniowe. Tereny te stanowią mieszkalne „zaplecze” stolicy, idealnie nadające się do ucieczki przed zgiełkiem wielkiego miasta, w poszukiwaniu ciszy i zdrowego środowiska.

 

  • Mapa Powiatu Warszawskiego Zachodniego

Gmina Błonie, o powierzchni 85,84 km2, to gmina miejsko-wiejska, położona na Równinie Łowicko-Błońskiej.
Miasto Błonie leży 11 km od Grodziska Mazowieckiego i 27 km od Warszawy, na trasie kolejowej Berlin - Warszawa - Moskwa. Przez tereny gminy przepływa dopływ Bzury - Utrata. Większość mieszkańców utrzymuje się głównie z rolnictwa (6987 ha - powierzchni indywidualnych gospodarstw rolnych), jednakże gmina jest również ważnym ośrodkiem przemysłowym, m.in. ze względu na Zakłady Mechaniczno-Precyzyjne, produkujące urządzenia do komputerów i elementy automatyki przemysłowej.
Gmina jest jedną z najstarszych w kraju. Odwiedzającym polecamy zwiedzić wczesnośredniowieczne grodzisko z XI-XII wieku, oddalone 2 km od miasta Błonia.

Kolejna gmina Izabelin, o powierzchni 49 km2, leży 11 km od Ożarowa Mazowieckiego i 20 km od Warszawy, na skraju Kotliny Warszawskiej.

Gmina Kampinos, o powierzchni 84,2 km2, położona jest na pograniczu Równiny Łowicko-Błońskiej i Kotliny Warszawskiej. Kampinos leży 30 km od Grodziska Maz. I 41 km od Warszawy. Przez teren gminy przepływa dopływ Bzury - Utrata.

Kolejna gmina wiejska, Leszno, o powierzchni 125 km2, położona jest na skraju Równiny Łowicko-Błońskiej. Leszno leży 7 km od Błonia i 31 km od Warszawy; przy skrzyżowaniu dróg krajowych Warszawa-Sochaczew i Nowy Dwór Mazowiecki - Błonie.

Łomianki to gmina miejsko-wiejska, o powierzchni o powierzchni 38,1 km2, położona w Kotlinie Warszawskiej. Od Warszawy dzieli ją 14 km, a 18 km od Nowego Dworu Mazowieckiego. Przez teren gminy przebiega droga E-77 (Warszawa - Gdańsk).

Gmina Ożarów Mazowiecki, o powierzchni 71,4 km2, to gmina miejsko-wiejska, położona na Równinie Łowicko-Błońskiej. Ożarów Maz. leży 11 km od Pruszkowa i 16 km od Warszawy. Przez teren gminy przebiega droga E-30 (Warszawa - Poznań) oraz linia kolejowa Warszawa-Sochaczew.

Gmina wiejska Stare Babice, o powierzchni 105,3 km2, położona jest na pograniczu równin: Łowicko-Błońskiej i Warszawskiej. Stare Babice leżą 5 km od Ożarowa Maz. i 14 km od Warszawy.

Położenie Powiatu Warszawskiego Zachodniego tuż obok Warszawy, z wszystkimi jej zaletami, dynamicznym rynkiem towarów, usług i pracy, jednakże na terenach nieskażonej przyrody wokół Kampinoskiego Parku Narodowego, stanowi o jego wyjątkowej atrakcyjności.

  • autor lub odpowiedzialny za treść: Jakub Wawer
  • opublikował: Administrator Systemu
    data publikacji: 2010-10-19 11:52
  • zmodyfikował: Administrator Systemu
    ostatnia modyfikacja: 2011-05-12 12:24

drukuj całą stronę

Dane teleadresowe

Starostwo Powiatowe w Ożarowie Mazowieckim
ul. Poznańska 129/133, 05-850 Ożarów Mazowiecki
tel. +48 22 733-72-00, fax +48 22 733-72-01 e-mail: kancelaria@pwz.pl

Godziny pracy

Zapraszamy do naszej siedziby w godzinach:
poniedziałek - 9.00-17.00
wtorek - piątek - 8.00-16.00
Przejdź na początek strony