BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ
Starostwa Powiatowego w Ożarowie Mazowieckim

Nawigacja

Treść strony

Pytania i odpowiedzi na temat mówiącej przeglądarki internetowej
Intelligent Web Reader

Komu jest potrzebna mówiąca przeglądarka internetowa?

Intelligent Web Reader powstał, aby udostępnić zasoby Internetu osobom niewidomym i niedowidzącym. Dla większej części osób niepełnosprawnych specjalistyczne oprogramowania udźwiękawiającego komputer, tzw. screenreader jest niedostępne - mimo wielu działań organizacji takich jak PFRON czy PCPR, ponieważ koszt takiego oprogramowania wraz z komputerem to wydatek 6 tysięcy złotych i więcej. To szczególnie tym niepełnosprawnym Intelligent Web Reader pokazuje, powiększa i przede wszystkim odczytuje syntetycznym ludzkim głosem strony internetowe.

Ile kosztuje Intelligent Web Reader?

Intelligent Web Reader jest bezpłatny dla wszystkich internautów.

W jaki sposób IWR odczytuje stronę internetową?

Przeglądarka dzieli stronę na "punkty" - logiczne fragmenty strony, takie jak np. menu, stopka, akapit, wiadomość. Poruszanie się po poszczególnych punktach odbywa się za pomocą skrótów klawiszowych. Rozkład skrótów został wybrany po konsultacjach z doświadczonymi niewidomymi użytkownikami komputerów, tak aby był jak najwygodniejszy i jak najbardziej intuicyjny w obsłudze.

W jaki sposób IWR dzieli stronę na punkty?

Zinterpretowanie i zaprezentowanie stron internetowych przez komputer jest bardzo trudne ze względu na ich skomplikowaną strukturę. Autorzy stron często nie zdają sobie sprawy z problemów jakie ich strony sprawiają osobom niewidomym i niedowidzącym. Intelligent Web Reader, do podziału strony na fragmenty logiczne, wykorzystuje innowacyjną technikę - nowoczesne algorytmy z dziedziny sztucznej inteligencji, które "interpretują" stronę w taki sposób, w jaki zrobiłaby to osoba widząca. Dzięki temu przeglądarka świetnie czyta nawet bardzo skomplikowane strony, które często są niedostępne dla niewidomych.

Co oznacza logo "mówiąca strona internetowa"?

Strony oznaczone logiem "Mówiąca strona internetowa" są przystosowane do odczytywania przy pomocy Intelligent Web Readera. Logo "Mówiąca strona internetowa" umieszczone w serwisie internetowym oznacza także, że organizacja, która jest właścicielem danego serwisu, zdecydowała się na wsparcie akcji całkowicie bezpłatnego udostępniania stron internetowych środowisku osób niewidomych i niedowidzących.

Lista obsługiwanych stron internetowych, a co za tym idzie, organizacji instytucji wspierających pełną dostępność stron internetowych znajdziesz na stronie oficjalna lista "mówiących stron".

Dlaczego Intelligent Web Reader nie czyta wszystkich stron internetowych?

Aby dana strona internetowa była odczytywana za pomocą "mówiącej przeglądarki" należy wykupić licencję na działanie programu na danej stronie internetowej.

Czy przeglądarka wspiera standardy tworzenia stron opracowane przez World Wide Web Consortium - W3C?

Intelligent Web Reader przeczyta dowolną stronę internetową. Jednak najlepiej odczytuje strony wykonane zgodnie ze standardami W3C. Dlatego też zachęcamy do stosowania tych standardów. Warto tutaj dodać, że tworząc serwisy internetowe zgodnie ze standardami jest pewność, że dana strona www będzie również dobrze odczytywana pod screenreaderami.

Czy przeglądarka wspiera zalecenia Web Content Accessibility Guidelines?

Aby w pełni dostosować stronę interetową do osób niepełnosprawnych należy wprowadzić na stronie internetowej tzw. zalecenia Web Content Accessibility Guidelines. Zawierają one zalecenia m.in. tworzenia opisów elementów graficzych i określania tytułów wierszy i kolumn w tabelach. Zastosowanie wszystkich zaleceń po pierwsze umożliwia, a po drugie ułatwia odczytywanie stron internetowych programom służącym do tego celu. Zastosowanie standardów WCAG nie tylko ułatwi użytkownikowi przeglądarki Intelligent Web Reader korzystanie z udźwiękowionej strony, ale także użytkownikowi screenreadera.

Czy używanie Intelligent Web Readera nie jest zbyt trudne?

Program został wyposażony w specjalny samouczek zorganizowany w formie lekcji pokazujących praktyczne wykorzystanie przeglądarki. Dzięki niemu użytkownik uczy się wszystkich niezbędnych skrótów klawiszowych oraz dowiaduje się jak wykorzystywać cały potencjał aplikacji. Po uruchomieniu przeglądarki należy nacisnąć kombinację klawiszy CTRL + T jak Tadeusz i postępować zgodnie ze wskazówkami samouczka. W każdej chwili, podczas pracy z Intelligent Web Reader można nacisnąć F1, aby wysłuchać pomocy.

Czy Intelligent Web Reader udźwiękawia cały komputer?

Inteliligent Web Reader został stworzony po to, aby ułatwić korzystanie ze stron internetowych. Nie jest zatem programem udźwiękawiającym cały komputer, tzw. screenreaderem. Osoba niewidoma lub niedowidząca może uruchomić Intelligent Web Readera naciskając kombinację klawiszy CTRL + ALT + I jak Iwona na klawiaturze komputera, na którym została zainstalowany program. Warto tutaj podkreślić, że na komputerze tym nie musi być zainstalowany screenreader.

  • autor lub odpowiedzialny za treść: Jakub Wawer (wykorzystano materiały firmy Ivona Software)
  • opublikował: Administrator Systemu
    data publikacji: 2011-09-29 11:07
  • zmodyfikował: Administrator Systemu
    ostatnia modyfikacja: 2012-07-03 15:39

drukuj całą stronę

Dane teleadresowe

Starostwo Powiatowe w Ożarowie Mazowieckim
ul. Poznańska 129/133, 05-850 Ożarów Mazowiecki
tel. +48 22 733-72-00, fax +48 22 733-72-01 e-mail: kancelaria@pwz.pl

Godziny pracy

Zapraszamy do naszej siedziby w godzinach:
poniedziałek - 9.00-17.00
wtorek - piątek - 8.00-16.00
Przejdź na początek strony