Piękne krajobrazy Powiatu Warszawskiego Zachodniego oraz bogactwo zabytków stwarzają wielkie możliwości rozwoju turystyki. Powiat Warszawski Zachodni położony obok Warszawy jest doskonałym miejscem relaksu dla zmęczonych wielkomiejskim gwarem warszawiaków.
Około 33% powierzchni powiatu zajmuje Kampinoski Park Narodowy. Wyjątkowa wartość Kampinoskiego Parku Narodowego polega na tym, iż posiada on nie tylko walory przyrodnicze, ale jest także prawdziwą skarbnicą dziejów narodowych. W Parku i jego otulinie istnieją liczne znakowane szlaki turystyczne i można nimi wędrować, dobierając je odpowiednio do swoich możliwości fizycznych i czasowych.
Szlaki znakowane pozwalają na zwiedzanie najładniejszych fragmentów Puszczy Kampinoskiej. Ich sieć ma prosty i przejrzysty układ, którego założenia nawiązują do pasowego układu Puszczy. Szlaki dla pieszych w KPN znakuje się podobnie jak na terenie całej Polski: malowane farbą znaki maja kształt prostokąta składającego się z trzech pasków, z których dwa zewnętrzne są zawsze białe, a środkowy (wyznaczający kolor szlaku) ma barwę czerwona, niebieską, zielona, czarną lub żółta. Przyjęto zasadę, że znaki umieszcza się, co ok. 100 m. a na drogach wybitnych i prostych, którymi szlak wiedzie na dłuższym odcinku, nawet nieco rzadziej. Gęściej znaki są rozmieszczane przy skrzyżowaniach dróg i na krętych odcinkach ścieżek.
Szczegółowe informacje dotyczące turystyki na terenie KPN, w tym między innymi: komunikaty turystyczne, ofertę turystyczną, regulamin uprawiania turystyki na terenie Parku, wykaz gospodarstw agroturystycznych znajdą Państwo na oficjalnej witrynie internetowej Kampinoskiego Parku Narodowego: http://www.kampinoski-pn.gov.pl/ w dziale "Turystyka".
wykorzystano materiały z: witryny Kampinoskiego Parku Narodowego