Naczelnik Wydziału Oświaty - Anna Pakoca
tel. 22 733-72-40, email: apakoca@pwz.pl
Dane dotyczące Wydziału:
ul. Poznańska 129/133, 05-850 Ożarów Mazowiecki, (wejście od strony poczty)
Telefony: 22 733-72-41, 22 733-72-43
e-mail: wydzialoswiaty@pwz.pl
- Zakładanie i prowadzenie publicznych szkół i placówek oświatowych, których zakładanie i prowadzenie należy do zadań własnych powiatu, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz zakładanie i prowadzenie szkół i przedszkoli na podstawie porozumień z innymi jednostkami samorządu terytorialnego.
- Prowadzenie postępowań w zakresie przekształcania i likwidacji szkół i placówek publicznych prowadzonych przez powiat.
- Przygotowanie projektu planu sieci publicznych szkół ponadpodstawowych oraz szkół specjalnych, z uwzględnieniem szkół ponadpodstawowych i specjalnych mających siedzibę na obszarze powiatu prowadzonych przez inne organy prowadzące.
- Sprawowanie nadzoru nad działalnością szkół i placówek, w szczególności w zakresie finansowo - administracyjnym, organizacji pracy szkół i placówek oraz innych zadań wynikających z obowiązujących przepisów prawa.
- Weryfikowanie, opiniowanie oraz przygotowywanie do zatwierdzenia organizacji pracy szkół i placówek, w tym analiza arkuszy organizacyjnych, szkolnych planów nauczania i innych dokumentów.
- Prowadzenie spraw związanych z wyłanianiem kandydatów na stanowisko dyrektora szkoły lub placówki, w tym przygotowywanie uchwał w sprawie powierzenia lub odwołania ze stanowiska dyrektora szkoły lub placówki.
- Opiniowanie powierzenia przez dyrektora szkoły lub placówki stanowisk wicedyrektora i innych stanowisk kierowniczych oraz odwoływania z tych stanowisk.
- Przygotowywanie wniosków o nagrody i odznaczenia dJa dyrektorów szkół i placówek oświatowych.
- Prowadzenie spraw związanych z postępowaniem egzaminacyjnym nauczycieli ubiegających się o stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego.
- Opiniowanie projektów planów szkół i placówek oraz wniosków w zakresie finansowo - rzeczowym.
- Opracowywanie zasad oraz planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli.
- Przygotowywanie dokumentów związanych z procesem dokonywania oceny pracy dyrektorów szkół i placówek prowadzonych przez powiat.
- Przygotowywanie projektów regulaminów w sprawach dotyczących pracowników pedagogicznych szkół i placówek prowadzonych przez powiat, w tym określenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których taki wymiar nie został określony; zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dyrektorów, wicedyrektorów oraz nauczycieli pełniących inne stanowiska kierownicze; przysługujących nauczycielom dodatków za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz dotyczących godzin ponadwymiarowych i godzin doraźnych zastępstw; określenie rodzaju świadczeń przyznawanych w ramach pomocy zdrowotnej oraz warunków i sposobu ich przyznawania oraz kryteriów, zasad i trybu przyznawania nagród dla nauczycieli.
- Realizacja obowiązku zapewnienia nauczycielom szkół i placówek osiągania średnich wynagrodzeń na poszczególnych stopniach awansu zawodowego nauczycieli.
- Kierowanie uczniów do szkół specjalnych, specjalnych ośrodków wychowawczych oraz młodzieżowych ośrodków socjoterapii.
- Ubieganie się o środki finansowe, w tym z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej, dotacji celowych oraz programów rządowych.
- Współpraca ze związkami zawodowymi.
- Współpraca z instytucjami nadzoru pedagogicznego.
- Przygotowywanie informacji o stanie realizacji zadań oświatowych powiatu za poprzedni rok szkolny, w tym o wynikach egzaminów maturalnych oraz potwierdzających kwalifikacje zawodowe.
- Sporządzanie analiz i zestawień dotyczących funkcjonowania szkół i placówek.
- Prowadzenie systemu informacji oświatowej.
- Prowadzenie ewidencji szkół i placówek niepublicznych, w tym prowadzenie postępowania i przygotowanie dokumentów związanych z wydaniem zaświadczenia o wpisie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych oraz decyzji o odmowie wpisu do ewidencji.
- Opracowywanie trybu udzielania i rozliczania dotacji z budżetu powiatu dla niepublicznych szkół i placówek oraz trybu przeprowadzania kontroli prawidłowości jej pobrania i wykorzystania.
- Przygotowywanie propozycji w zakresie udzielania dotacji niepublicznym szkołom i placówkom oświatowym.
- Udział w realizacji programów samorządowych, rządowych i z funduszy UE z zakresu edukacji.
- Przygotowywanie innych dokumentów, projektów aktów prawnych i pism wynikających z obowiązujących przepisów prawa oświatowego oraz podejmowanie na podstawie obowiązujących przepisów innych czynności i działań w sprawach dotyczących edukacji.